Zespół Szkolno-Przedszkolny w Krużlowej Wyżnej

Szkoła partnerska

Dzień Dziecka

1 czerwca 2012 r. uczniowie naszej szkoły pojechali z wizytą do zaprzyjaźnionej szkoły na Słowacji, aby razem z rówieśnikami ze słowackiej szkoły świętować Dzień Dziecka.

Święto stało się doskonałym pretekstem do zorganizowania zabawy utrzymanej w sportowym duchu. Nauczyciele wychowania fizycznego zadbali o różnorodność konkurencji. Odbyły się m. in. rozgrywki piłkarskie, gra w tenisa stołowego, gra w siatkówkę, dyskoteka. Uczniowie z wielkim zapałem przystępowali do poszczególnych konkurencji. Towarzyszyły wielkie emocje, radość z sukcesu i wszechobecny uśmiech. W drodze powrotnej uczniowie zwiedzili rynek Bardejova.

Zdjęcia z Dnia Dziecka można obejrzeć TUTAJ!!!

Współpraca międzynarodowa

50 uczniów z Szkoły Podstawowej w Krużlowej Międzynarodowy Dzień Dziecka 2007 r. spędziło wspólnie z uczniami Zakladnej Skoly w Kruzlov na Słowacji. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 9.30, kiedy to dzieci z polskiej szkoły dotarły na Słowację. Pokazy słowackiej policji, straży pożarnej i członków klubu sportowego judo były wstępem do prezentacji dorobku zaprzyjaźnionych miejscowości.
Młodzież ze Szkoły Podstawowej w Krużlowej zaprezentowała pokaz udzielania pierwszej pomocy w wykonaniu uczniów klasy szóstej, których przygotowała Pani Anna Gońska. Kolejnym punktem programu była prezentacja umiejętności uczniów. Słowacka publiczność wzięła udział w przedstawieniu teatralnym „Nie ma tego złego". Ponadto podziwiała tańce regionalne i piosenki ludowe w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Krużlowej. Do występu dzieci przygotowywały Panie Maria Sapalska, Anna Gońska i Małgorzata Madej.
Następnie uczniowie Zakladnej Skoly w Kruzlov prezentowali swoje umiejętności wokalne i teatralne. Dzięki temu uczniowie z Polski poznali tradycje i zwyczaje sąsiadów. Wszyscy mogli podziwiać osiągnięcia uczniów ze słowackiej szkoły, ponieważ przygotowali oni wystawę, na której zamieszczono dyplomy, fotografie, sprawozdania z realizowanych projektów oraz najlepsze prace plastyczne.
Zakończeniem spotkania była dyskoteka, w trakcie której zatarły się bariery językowe i kulturowe. A uśmiechnięte buzie uczniów świadczyły o tym, że bawili się doskonale.
Szkoła Podstawowa w Krużlowej Wyżnej i Základná Śkola w Kruźlov na Słowacji to szkoły partnerskie, które nawiązały wzajemna współpracę w dziedzinie oświaty i wychowania dzieci i młodzieży. Umowa o współpracy została podpisana w maju 2005 r. w Kruźlov w obecności władz samorządowych i oświatowych Preszowskiego Kraju oraz władz samorządowych Gminy Grybów oraz nauczycieli i rodziców z Krużlowej i Kruźlov.

Już wcześniej bo na przełomie 2004/2005 rok opracowaliśmy wspólnie projekt Językowy Comeniusa "Czyj jest Janosik?" w ramach Socrates Comenius Partnerska współpraca szkół. Projekt został oceniony bardzo dobrze przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji Program SOCRATES - COMENIUS Akcja1 lecz ze względów finansowych nasze szkoły nie otrzymały dotacji na jego realizację.

W tym roku szkolnym goścliśmy rodziców i władze samorządowe z zaprzyjaźnionego Krużlov na Słowacji. W słowackiej delegacji było 35 osób w tym starosta doktor Josef Choma i dyrektor 9 klasowej szkoły podstawowej Juraj Dżmura. Naszymi gośćmi były także władze gminy w osobach: zastępcy wójta Pana Andrzeja Poręby i kierownika referatu oświaty Pani Danuty Suder. Ponadto na uroczystość przybyła pani wizytator Kuratorium Oświaty w Nowym Sączu Halina Wójcik. Szczególnym gościem w naszej szkole był Poseł na Sejm RP Andrzej Czerwiński. Uroczystość zaszczycili także swoją obecnością tutejsi księża z Ks. Prałatem Kazimierzem Stępniem.

Dyrekcje obydwu szkół opracowały wspólny harmonogram działań mający na celu wymianę uczniów, współpracę nauczycieli i rodziców, kształtowanie postaw proeuropejskich i interkulturowych poprzez podniesienie umiejętności posługiwania się językami obcymi, poszerzenie wiedzy na temat kraju szkoły partnerskiej. Nauczyciele będą się wymieniać doświadczeniami na temat interdyscyplinarnego nauczania, wzbogaca warsztat pracy.
Poprzez współpracę pragniemy promować szkołę, gminę, region.

Współpraca środowisk szkolnych przekształciła się w współpracę obydwu wiosek. Zapraszani jesteśmy na uroczystości nie tylko szkolne ale i środowiskowe. W lipcu planowany jest udział uczniów i rodziców w obchodach 40 lecia klubu sportowego FC Kruźlov. Rozegrane zostaną mecze piłkarskie UKS Sokół Krużlowa - trampkarze FC Kruźlov oraz WPKS Sokół Krużlowa - FC Kruźlov.