kalendarium
Poniedziałek, 2018-11-19
Imieniny:
Elżbiety, Faustyny
kalendariummenumenuankieta

W szkole najbardziej podoba mi się to, że:

Pokaż wyniki
ankietapoleć nas

Poinformuj znajomych o istnieniu strony przez kliknięcie w link poleć nas.

poleć nas
Logo BIP
https://www.facebook.com/pages/Szko%C5%82a-Podstawowa-im-ks-Jana-Twardowskiego-w-Kru%C5%BClowej-Wy%C5%BCnej/317527041606148?pnref=lhc
https://uonetplus.vulcan.net.pl/gminagrybow
http://uczniowskiee-portfolio.blogspot.com/

Informacje dla uczniów

Jesteś tu: » Strona startowa » Informacje dla uczniów

Sprawdzian 2015 - przykładowe zestawy zadań
Archiwum arkuszy sprawdzianu


 

Komunikat o przyborach z których mogą korzystać zdający na sprawdzianie, egzaminie gimnazjalnym oraz egzaminie maturalnym w 2016 roku

SPRAWDZIAN PO KLASIE SZÓSTEJ

 

WYNIKI SPRAWDZIANU KLAS SZÓSTYCH SZKOŁY PODSTAWOWEJ

 

IM. KS. JANA TWARDOWSKIEGO W KRUŻLOWEJ WYŻNEJ


ROK SZKOLNY 2014/2015


Sprawdzian - część pierwsza Języki obce
Język polski Matematyka Razem Język angielski
Punkty % pkt Punkty % pkt Punkty % pkt Punkty % pkt
Klasa A 15,6 74,3 13,1 65,5 28,7 70 33,1 82,8
Klasa B 14,8 70,6 11,1 55,6 25,9 63 27,2 68,0
Szkoła 15,2 72,6 12,2 60,8 27,4 67 30,3 75,8
Gmina 14,8 70,4 11,9 59,4 26,7 65 29,6 74,0
Powiat 14,9 70,9 12,0 60,0 26,9 66 29,5 73,8
Województwo 15,6 74,4 12,9 64,3 28,5 70 31,7 79,3 

 

 

DZIEŃ DZIECKA


Czego wam życzyć?

 

 

 

Czego życzyć dzieciom w Dniu Dziecka?

 

Czarnych kotów na białych przypieckach.

 

Burych kotów –

 

a może i białych…

 

Byle były.

 

I byle mruczały.

 

Życzę także wam niskich okien

 

ze słonecznym, zielonym widokiem.

 

A nad oknem – gałęzi kasztana,

 

żeby kos miał gdzie śpiewać od rana.

 

Życzę rzeki i piasku przy rzece,

 

na wspaniałe, piaskowe fortece,

 

i poziomek w leśnych kotlinach,

 

drzew, na które dobrze się wspinać.

 

I przyjaciół najlepszych na świecie

 

i wszystkiego, wszystkiego, co chcecie.

(fragm.) – Maria Terlikowska 

 

KIM BYŁ ŚW. MIKOŁAJ?

 

 


Św. Mikołaj urodził się ok 270 roku w mieście Patara. w Turcji. jest to jeden z najbardziej czczonych świętych prawosławnych, a także święty katolicki. Słynął jako cudotwórca, ratujący żeglarzy i miasto od zagłady głodowej oraz niesłusznie skazanych urzędników carskich. Posiadał duży majątek, którym dzielił się z wszystkimi ubogimi. Mieszkańcy Miry wybrali go na swojego biskupa. Zmarl ok 345 roku. Po opanowaniu Miry przez Arabów, zabrano jego relikwie do miasta Bari, w południowych Włoszech.

Legendy mówią też, że choć mógł on odnaleźć jedność z Bogiem w życiu monastycznym, uznał, że nie chce zamykać się w klasztorze, gdyż chce iść w ślady Jezusa wędrującego po Palestynie. W czasie jednej ze swych podróży uciszył fale morza - dlatego też uważany jest za patrona żeglarzy i podróżników.

Znana legenda głosi, iż pewien obywatel Patary utracił swój majątek i ponieważ nie mógł zapewnić posagu swym trzem córkom, groziło im zejście na złą drogę. Słysząc o tym, Mikołaj wziął mieszek ze złotem i wrzucił go przez okno do domu tego człowieka. Najstarsza córka wyszła dzięki temu za mąż. Podobnie uczynił też wobec dwóch pozostałych dziewcząt. Stąd często przedstawiano go na obrazach z trzema mieszkami. Błędna interpretacja tego wizerunku (myślano, że są to głowy dzieci) przyczyniła się do powstania innej historii, według której Mikołaj wskrzesił trzech chłopców zamordowanych wcześniej i zakonserwowanych przez właściciela gospody.

Popularne wyobrażenie "świętego Mikołaja" (Santa Claus, Sint Klaus) jest mieszanką elementów różnych kultur ludowych: niderlandzki zwyczaj obdarowywania dzieci prezentami w dniu jego święta miesza się tu z wyobrażeniem czarodzieja, który karze niegrzeczne dzieci, grzeczne zaś nagradza, a także z postacią germańskiego bóstwa Thora, który kojarzony był z zimą i jeździł na saniach zaprzężonych w kozy.

 Szczególną czcią otaczany jest w Bari, Monserrat, i w Rosji. Kult św. Mikołaja zyskał ogromną popularność. Świadczy o tym liczba kościołów pod jego wezwaniem. W Rzymie ich liczba sięga kilkunastu. Natomiast w Polsce po św. Janie Chrzcicielu, a przed św. Piotrem i Pawłem to właśnie św. Mikołajowi poświęcona jest największa liczba świątyń. Obecnie jest ich aż 327. Jest on uznany za jednego z czternastu wspomożycieli. Święty jest także bardzo ważny dla kościoła wschodniego. Jest on patronem Rusi.

 

 

MIKOŁAJ DO NASZEJ SZKOŁY- przybędzie 6 grudnia, pewno z samego rana.

Wszysto opiszemy i sfotografujemy, Do zobaczenia. :-D

 

 


ZIMA - NIE ZAPOMINAJMY O PTAKACH! 

DOKARMIAJMY „ Z GŁOWĄ”

Jem jak ptaszek – tyle, ile ważę– Błędy popełniane podczas karmienia są przyczyną wielu problemów u ptaków, a czasem nawet śmierci – mówi Michał Przybysz, wieloletni szef stołecznej grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego, zapalony obserwator ptaków. – Podstawowym problemem jest zły pokarm, jakim częstujemy ptaki – opowiada doświadczony ornitolog. Okazuje się bowiem, że przyczyną wielu ptasich niedomagań jest ów pozornie nieszkodliwy kawałek tłustej wędzonki, jaki przedszkola i szkoły, a potem i dzieci w domach, wywieszają za oknem. Właściwie zazwyczaj nie jest to słonina, ale słone resztki boczku lub szynki. Po takim obiedzie ptakom dokucza pragnienie, zwłaszcza jeśli z nastaniem zimowych mrozów zamarza woda. To bardzo ważne dla ptaków. Jeżeli uświadomimy sobie, że sikora bogatka potrafi w ciągu dnia zjeść tyle, ile sama waży, czyli nawet do 20 g! – A ptaki nie potrafią zaspokajać pragnienia śniegiem czy lodem – podkreśla Michał Przybysz.

– Dla sikorek najlepsze są nasiona roślin oleistych – tłumaczą członkowie Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Sikory lubią słonecznik, ale warto go mieszać z innymi gatunkami: z prosem, pszenicą, owsem. Żeby w karmniku nie było tłoku, warto mieszankę nasion zatopić w słoninie czy łoju i powiesić też przy karmniku. Dobrym starym pomysłem jest po prostu wywieszenie kawałka słoniny, ale czystej, bez soli i przypraw. Przy odrobinie szczęścia przekonamy się, że ze słoniny korzystają nie tylko sikory, lecz także inne ptaki, np. kowaliki i dzięcioły. Powinniśmy też zwracać uwagę tym, którzy mając dobre intencje, karmią ptaki skrawkami starego boczku czy wędzonki. Ptaki nie mają przecież woreczka żółciowego, ich możliwości wydalania soli są ograniczone. Kiedy jej stężenie w organizmie jest zbyt duże, a ptak nie może się napić, przeżywa męki.

Ptak to nie odkurzacz

Pokarm powinien być nie tylko niesłony, ale i niezepsuty. W żadnym wypadku nie wolno wynosić ptakom spleśniałego chleba czy kilka dni temu gotowanej kaszy bądź ryżu, bo osiągniemy efekt odwrotny do zamierzonego. Lepszy już jest głód niż zepsute jedzenie. W przypadku ptaków wodnych, kaczek albo łabędzi, rzucana karma nie powinna przekraczać potrzeb karmionego stadka na jeden dzień. Pozostające w wodzie jej szczątki po kilku dniach mogą zaszkodzić ptakom. Nawet wspomnianą słoninę czy łój przy karmniku bądź za oknem należy wymieniać na świeże po trzech-czterech tygodniach. Czy sami nie patrzymy na datę ważności, kupując żywność?

Słoninę można powiesić przy oknie, na drzewie bądź przy karmniku. Pamiętajmy jednak, że w nasłonecznionym miejscu będzie szybko jełczeć, i to mimo mrozu. Najważniejsza zasada przy budowie typowego karmnika? Pokarm musi być suchy i dostępny. Dlatego, zdaniem wielu ornitologów, ważna jest tu podłoga. Powinna być ona mniejsza od dachu i wysuwana, tak by można było ją łatwo wyczyścić. Zabrudzony pokarm wyrządzi więcej złego niż dobrego. Ważne jest również odpowiednie umiejscowienie karmnika. Nie może np. znajdować się zbyt blisko parapetu okiennego, skąd ucztujące ptaki mógłby zaatakować kot. Błędem jest również umieszczanie ptasiej stołówki na częściowo oszklonych werandach. Ptaki spłoszone np. pojawieniem się człowieka giną wówczas, uderzając o szyby.

Jeśli chodzi o pokarm, nie należy np. mieszać nasion i suszonych owoców, wysypując je w karmniku na „wspólny stół”. Sikory przylecą, zjedzą swoje nasionka, a przy okazji rozrzucą owoce, które chętnie zjadłby kos czy kwiczoł.

Zimą warto przy karmniku zamontować też poidełko, a nawet niewielką kuwetę z wodą. Woda podczas mrozów jest rarytasem. Nie obawiajmy się, ptaki nie pozwolą jej zamarznąć. Będą się kąpać, a przede wszystkim pić.

Stołówka na wodzie

Swoimi prawami rządzi się dokarmianie ptaków wodnych, w polskich warunkach głównie kaczek i łabędzi. Przestrzec należy przed zbyt wczesnym dokarmianiem, rozpoczynanym jeszcze przed nastaniem mrozów. Może ono spowodować, że ptaki postanowią zostać na zimę w miejscu, gdzie je dokarmiano. A przecież łabędzie do niedawna odlatywały z polski na zimę. Po nadejściu mrozów możemy je zastać w tym co zawsze miejscu, ale nierzadko uwięzione przez lód. Niewiele lepiej kończą te, które odnajdują wolne od lodu wody. Podczas nawet nieszczególnie ciężkiej zimy w Polsce zazwyczaj nie zamarzają tylko ujścia ścieków komunalnych czy wód technicznych w pobliżu fabryk. Ich wpływ na wygląd, a przede wszystkim na zdrowie ptaków jest bardzo zły.

Dobre, bo rodzime

Ci, którzy chcą słyszeć i widzieć ptaki za oknem, powinni zwrócić uwagę na to, co rośnie w ich ogrodzie. W wielu ogrodach będących uzupełnieniem współczesnej architektury trudno o gatunki roślin, z którymi związane są nasze ptaki. No bo czego sikora lub mazurek mają szukać na żywotniku, cyprysiku, czy też ozdobnych gatunkach jałowców? Co najwyżej schronienia, a to ich w naszym ogrodzie na dłużej nie zatrzyma. Jeżeli ktoś chce mieć ptaki wokół domu i dlatego stawia tam karmnik, powinien posadzić tam także rodzime gatunki drzew. Jemiołuszki, kosy i kwiczoły będą nam wdzięczne za jarzębinę, bez czarny czy dereń. Dobry i ten suszony, w karmniku, ale jeszcze lepiej prawdziwy, na krzaku pod płotem.

Trzeba też w końcu powiedzieć wyraźnie, że zazwyczaj to ludziom bardziej potrzebne jest owo dokarmianie, aniżeli ptakom. Potrzebne nauczycielom w szkole, by zrealizować program, a i mieszkańcom miast, szczególnie tym starszym, bo to dla nich nierzadko jedyna, rzeczywiście piękna, okazja obcowania z dzikim życiem. Prawda jednak jest taka, że gdy temperatura nie spada poniżej zera i pokrywa śnieżna nie jest szczególnie gruba, ptaki sobie poradzą. Jeżeli już chcemy je karmić, róbmy to solidnie, by pomagać, a nie szkodzić. Jeżeli ktoś karmi łabędzie w danym miejscu, powinien systematycznie i konsekwentnie robić to przez całą zimę, szczególnie w mroźne dni, a nie wybierać się tam w zależności od samopoczucia. Jeżeli ktoś chce postawić karmnik, powinien najpierw się dowiedzieć, jak i gdzie go zrobić i co które ptaki jedzą.

Michał Książek, „ Przegląd”

 

 

 
GÓRA GROSZA 

Ruszyła XIII edycja Góry Grosza

W szkołach i przedszkolach w całej Polsce od 26 listopada do 7 grudnia trwa wspólna XIII edycja akcji Góra Grosza. Uczniowie z naszej szkoły także biorą w niej udział. Opiekunem akcji jest Pan Paweł Jędrusik.

 

Więcej informacji na temat akcji "Góra grosza" znajdziecie TUTAJ!!! 

 

SEGREGUJĘ! NIE ŻARTUJĘ!


 

Zakończył się projekt „Segreguję! Nie żartuję!"

 

Głównym celem projektu było wsparcie uczniów gminy Grybów w zakresie wyrabiania nawyku segregacji odpadów.


 Celami szczegółowymi były:
· uświadamianie dzieciom konieczności ochrony środowiska naturalnego
· rozpropagowanie wiedzy na temat selektywnej zbiórki surowców wtórnych
· pogadanki na temat wykorzystywania surowców wtórnych, segregacja,
recykling
· zbiórka surowców wtórnych
Zebrane surowce wtórne zostały odsprzedane firmie zajmującej się ich dalszą obróbką, a uzyskany dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na
działalność statutową FPON (zasili konkretny cel: zakup protez rączek dla Martynki Grucy – małej mieszkanki gminy Grybów).

 

Zapraszamy także na stronę:

 

http://www.facebook.com/segregacja

 

Pliki do pobrania