Poniedziałek, 2018-11-19

Jesteś tu: » Strona startowa » Biblioteka 1 » Koło Przyjaciół Książki

Koło Przyjaciół Książki

KOŁO PRZYJACIÓŁ KSIĄŻKI

Powstało w ubiegłym roku szkolnym, należą do niego chętni uczniowie Szkoły Podstawowej w Krużlowej, działa przy bibliotece szkolnej. Praca z Kołem Przyjaciół Książki z jednej strony przynosi korzyści bibliotece dzięki pomocy uczniów w jej działalności, z drugiej strony ma duże walory kształcąco - wychowawcze. Uczniowie współpracujący z biblioteką poszerzają swoją wiedzę o niej i o książce, kształtują w sobie takie cechy charakteru, jak poczucie odpowiedzialności za przyjęte obowiązki, systematyczność, dokładność w pracy, poszanowanie mienia bibliotecznego, umiejętność pracy w zespole. Praca w kole stwarza możliwość ujawnienia i rozwijania różnych zdolności: plastycznych, recytatorskich, pisarskich, organizacyjnych.
Jeśli nie jesteś jego członkiem, lubisz czytać lub lubisz odwiedzać bibliotekę, masz ciekawe pomysły, lub oczekujesz jakichś propozycji, przyjdź do nas!
W Kole wyodrębniono pięć sekcji: udostępniania zbiorów, konserwacji książek, imprezową, recenzji dobrej książki i łączników klasowych. Współpracujemy z Gazetką Szkolną „ŻAKOŚWIAT".
Czym się zajmujemy? Przeczytaj, może odkryjesz miejsce i dla siebie, może dorzucisz własny pomysł?

Sekcja udostępniania zbiorów:

Dyżury w wypożyczalni i czytelni
Układanie książek na półkach

Sekcja konserwacji książek:

Naprawianie drobnych uszkodzeń
Oprawianie książek w folię

Sekcja imprez czytelniczych:

Udział w przygotowywaniu i przeprowadzaniu imprez czytelniczych, przedstawieniach, scenkach kabaretowych itp.
Gromadzenie twórczości własnej uczniów, popularyzowanie jej w szkole i poza szkołą.

Sekcja recenzji dobrej książki:

Wyszukiwanie ciekawych dla młodzieży książek
Zdobywanie wiadomości o nowościach wydawniczych ulubionych pisarzy
Odkrywanie nowych autorów
Pisanie recenzji ciekawej książki (przekazanie jej dla gazetki szkolnej „Żakoświat", na stronę internetową, na tablicę w bibliotece)
Przygotowanie wiadomości, ciekawostek o autorach recenzowanych książek
Gromadzenie recenzji w postaci katalogu w bibliotece

Sekcja łączników klasowych:

Wypożyczanie materiałów na lekcje
Przypominanie o upływie terminu zwrotu książek
Zachęcanie czytelników do korzystania z biblioteki
Informowanie o imprezach czytelniczych
Prowadzenie statystyki czytelnictwa klasy
Prowadzenie kącika bibliotecznego w klasie

Do wszystkich uczniów!

Jeśli masz dużo pomysłów, trochę wolnego czasu, lubisz robić coś twórczego, nie zwlekaj, zgłoś się do biblioteki szkolnej. Zapraszamy Cię do współpracy. Może dzięki Tobie pojawią się nowe interesujące działania.

Czekamy na Ciebie!